TÜRKÇE VE YABANCI DİL UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ
İGÜTÖMER Öğrencileri, Öğretim Görevlisi Abdulmuhtalip DURSUN eşliğinde Rahmi M. Koç Müzesini ziyaret ettiler. 

İGÜTÖMER'de BAP koordinasyon Birimi bilgilendirme toplantısı yapıldı. 
 

Bob Projesi

Rektörlük Binası İGÜTÖMER'de düzenlenen toplantıda Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Hakan YILDIRIM Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) hakkında bilgiler verdi. Toplantıya İGÜTÖMER'de görev alan öğretim elemanları katıldı. Toplantıda bilimsel araştırma projeleri ile ilgili düzenlemelerden bahsedilerek, konuyla ilgili merkezde görev alan öğretim elemanlarını yönlendirme ve teşvikle ilgili görüşler değerlendirildi. Dr. Hakan YILDIRIM;  'Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma Merkezi olarak Bilimsel Araştırma Projesine (BAP) yer vermenin üniversiteler arasında önemli farklar yaratacağını' söyledi. 

Saat: 17:00 - 18:00
Tarih: 23.12.2019

İGÜTÖMER Misafir Öğrencilerimizle Süleymaniye Gezisi:

 

İGÜTÖMER Öğretim Elemanlarımız Şule DİRİLEN ve Duygu ÇELİK eşliğinde Misafir Öğrencilerimiz İstanbul Üniversitesi ve Süleymaniye Camiisini ziyaret ettiler. Ziyaretin ardından öğrenciler Süleymaniye Kuru Fasulyecilerinde yemek yediler.

Tarih: 11.12.2019

İGÜTÖMER Misafir Öğrencileri GAstronomi Bölümü ile mutfağa girdi.Saat: 09:00 - 13:00
Tarih: 09.12.2019

Öğrencilerle "Bowling" Etkinliğiİstanbul Gelişim Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğr. Gör. Nur İpek Toprak ve Öğr. Gör. Merve Yüce misafir öğrencilerimiz için "Bowling" etkinliği düzenlediler.

Saat: 15:00 - 17:00
Tarih: 28.11.2019

Misafir Öğrencilerimizin "Kütüphane Eğitimi"

Üniversiteler arasında önde gelen kütüphanelerden birine sahip olan İstanbul Gelişim Üniversitesi İGÜTÖMER öğrencilerine kütüphane hakkında bilgi verdi. Kütüphane ve Dökümentasyon Daire Başkanı Ahmet Şenol Armağan öğrencilere kütüphaneninin kullanımı, kütüphane web sayfası ve kütüphane üyeliği hakkında detaylı bilgi paylaştı.


  İGÜTÖMER Kütüphane Eğitimi (2)


2018 yılı itibariyle 5 farklı yerleşkede bünyesinde kütüphane hizmeti veren İstanbul Gelişim Üniversitesi 50.000 basılı, 180.000 elektronik, toplam 230.000 materyale sahiptir. 2018 yılında üye sayısı 8.800'ü aşmıştır. Aynı zamanda yayıncılık faaliyetlerinin görev ve sorumluluğunu da alan Kütüphane Daire Başkanlığı 2012 yıılından bu yana 61 kitap yayımlamıştır. 3 akademik hakemli ve 1 popüler olmak üzere, toplam 4 basılı ve elektronik dergi düzenli olarak yayımlamaktadır. 

Saat: 13:30 - 14:30
Tarih: 28.11.2019

İGÜTÖMER Misafir Öğrencileri 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutladı.


Saat: 13:00 - 13:30
Tarih: 24.11.2019

İGÜTÖMER Misafir Öğrencileri 1. Çay Gününü Kutladı.


Saat: 09:00 - 18:00
Tarih: 20.11.2019

2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Faaliyetleri:

İstanbul Gelişim Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi Uluslararası öğrencilerine,İş Güvenliği Uzmanı Gözde Güneş acil durum ve afetlere karşı alınabilecek önlemlerle ilgili eğitim verdi. Öğrencilere afetlere hazırlık kapsamında, depremde yapılması gerekenler uygulamalı olarak gösterildi.

Tarih: 30.09.2019
Saat: 10:00 - 12:00

2018 – 2019 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Faaliyetleri: 

İstanbul Gelişim Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Diller Araştırma Merkezi misafir öğrencileri çeşitli kültürlere ait bir milyonu aşkın eserle, dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret etti. Türkiye'nin müze olarak inşa edilen en eski binası olan müze, uluslararası öğrencilerin oldukça dikkatini çekti. Müzenin tanıtımına  Arkeolog Özge  Öztürk ve  İGÜ Öğr. Gör. Uğur Cin eşlik etti. Arkeoloji Müzesinin ardından öğrenciler İstanbul tarihini kucaklayan Gülhane Parkı dolaylarında, etkinliklere, sergilere ve edebiyat sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği projelere ev sahipliği yapan Tanpınar Müze Kütüphanesi' de ziyaret ettiler. 

Tarih: 18.09.2019
Saat: 10:00 - 17.00

İGÜTÖMER Arkeoloji Dersi
 
Tarihin en eski tapınağı olan ve insanlık medeniyeti için çok önemli olan Göbekli Tepe hakkında Yabancı Uyruklu öğrenciler için Türkçe ve Yabancı Diller Uygulama Araştırma Merkezinde Arkeolog Özge Öztürk tarafından seminer verildi. Öztürk Göbekli Tepe'nin gün yüzüne çıkarılmasından  ve tarihî yapıyı korumak için yapılanlardan bahsederek yapının dünya için çok önemli bir yer olduğuna dikkat çekti. 

Tarih: 17.09.2019
Saat: 13:00 - 14.00
İstanbul Gelişim Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi, misafir öğrenciler için Boğaz Turu Etkinliği düzenledi. Organizasyonda öğrenciler, rehber eşliğinde, Boğaz'da yer alan tarihi yapılar hakkında bilgi sahibi oldular.

Tarih: 27.08.2019
Saat: 11:30 - 17.00
 

İGÜTÖMER Edebiyat &Sinema Söyleşisi
Kadıköy/ Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi ile birlikte düzenlenen organizasyonda, senarist, yönetmen, yazar Derviş Zaim'i ağırladık. Programda Zaim'in 1992'de yayımlanan "Ares Harikalar Diyarında" romanı konuşuldu. 

Tarih: 27.07.2019
Saat: 15:00


İstanbul Gelişim Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi (İGÜTÖMER) misafir öğrencileri, İGÜ Gastronomi Bölümü mutfağına konuk oldu. Türk yemek kültürünü tanıtma amacıyla organize edilen programda Öğr. Gör. Levent Demirçakmak şef olarak yemek yapımı ve sunumunu gerçekleştirdi. Türk mutfağından Hünkârbeğendi, Tuzda Kuzu, Portakal Soslu Enginar ve Sütlaçın ikram edildiği programda misafir öğrenciler de yemek yapımına eşlik ettiler.
 
Organizasyonun konuğu, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Serdar Çöp, ‘‘Gastronominin bir kültür olduğu fikrinden hareketle, yabancı misafirlerin yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamalarının o kültüre entegre olmada ve dil öğreniminde önemli bir etken olduğunu ifade etti.  Özellikle yöresel kültüre ait yemekler düzenli yapılan etkinliklerle tanıtıldığında aynı zamanda birçok yabancı misafiri de o bölgeye çekmektedir. GAstronomi turizmi açısından, yiyecek içeceğe ayrılan bütçenin artması, insanların yeni deneyimler elde etmek amacıyla lezzet arayışı giderek önem kazanmaktadır.  GAstronomik açıdan bir ülkenin değerlerini bilmek ile o ülkenin dilini bilmek, birbirini tamamlayan iki önemli kültürel öğedir ’’ dedi. Aynı zamanda Gastronomi ve Mutfak Sanatları (İngilizce) Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Serdar Çöp, üniversitenin imkânlarıyla gerçekleştirilen programda organizasyona katılan 20 misafir öğrenciye ve organizasyonda emeği geçen Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Türkçe) Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Hakkı Tekiner’e teşekkür etti. 

Tarih: 26.06.2019
Saat: 10:30 - 13:30
 

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şule Dirilen, uluslararası öğrencileri iftar yemeğinde evinde ağırladı.

İGÜTÖMER Uluslararası öğrencileri,  Mimar Sinan'ın şaheserlerinden Süleymaniye Cami'yi ziyaret etti. Cami ve haziresinin ardından, öğrenciler külliyenin imareti Darüzziyafe binasını görme imkânı buldular. Gezinin ardından Süleymaniye denince akla gelen meşhur kuru fasülyeciler öğrencilerin son durağı oldu.

Tarih: 17.04.2019
Saat:  13:00

İstanbul Gelişim Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından geleneksel Türk tiyatro kültürünü tanıtmak amacıyla Gölge Oyunu ve Hacivat -Karagöz canlı performans etkinliği düzenlendi. İstanbul Gelişim Üniversitesi TÖMER tarafından organize edilen Gölge Oyunu gösterisi, 22.05.2019 tarihinde Yabancı Diller Yüksekokulu Farabî Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Bu çalışmayla çeşitli ülkelerden gelen öğrencilere, Türk geleneksel tiyatro kültürü tanıtılarak Türkçe konuşma becerileri geliştirilmeye çalışıldı.

Tarih: 22.05.2019
Saat: 13:00

İstanbul Gelişim Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi (İGÜTÖMER) tarafından  11.04.2019 tarihinde düzenlenen törenle uluslararası öğrencilere Türkçe C1 Sertifikaları verildi.
 
İGÜTÖMER Müdürü Şahin Gök, açılış konuşmasında öğrencilere, "Bir dili bilmenin kültürel bir akrabalık meydana getirdiğini ve bu bağlamda Türkçe eğitimini sertifikalandırmanın önemli bir işlevi olduğunu" söyledi. Açılış konuşmasının ardından törenin konuğu olan Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Bayram tarafından öğrencilere ilk sertifika takdim edildi. Daha sonra Dr. Ümit Alkan ve diğer öğretim elemanları tarafından C1 Sertifikaları tek tek öğrencilere teslim edildi.

Tarih: 11.04.2019
Saat: 11:00 - 17:00


İstanbul Gelişim Üniversitesi İGÜTÖMER’de Türkçe öğrenim gören uluslararası öğrenciler için Rahmi Koç Müzesine gezi düzenlendi. Türkiye’nin endüstri, ulaşım ve iletişim tarihinin yansıması olan müze, Haliç kıyısında Hasköy’de deniz kıyısında geniş bir alana kurulmuş. Özellikle 'Antika Arabalar' bölümü öğrencilerin dikkatini çekti. Daha sonra Keşif Küresi adı verilen planetaryuma giren öğrencilere, güneş sistemi, dünya ve galaksimiz hakkına simülasyon gösterisi sunuldu. Antika arabalar arasında dolaşan, zeytinyağı fabrikasının nasıl çalıştığını inceleyen, tersanede balıkçı teknesine çıkan, atla giden tramvayları gören yabancı öğrenciler, Türkiye’nin mâzisine ait bu gizli hazineyi keşfetme fırsatı buldular.

Tarih: 04.04.2019
Saat: 12:30 - 17:00


Marmara Üniversitesi öğretim elemanı Dr. Efkân Marım  İstanbul Gelişim Üniversitesi TÖMER'in konuğuydu. Yerli ve yabancı uyruklu öğrencilerle öğretim elemanlarının katıldığı "Ben ve Hedefler" başlıklı konferans; kariyer, eğitim ve doğru meslek tercihleri konuları arasında geniş yelpazede ifadesini buldu. Dr. Marım öğrencilere kariyer planları ile ilgili bilgiler vererek değerli tecrübelerini paylaştı.

Tarih: 03.04.2019
Saat: 13:30 - 15:30


Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileriyle buluştu.
 
Türkçe ve Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörlüğünde düzenlenen konferansta katılımcılara Sayın Nadir Güllü, şirketin uluslararası marka olma sürecini, tarihçesini, pazarlama yöntemlerinden bahsederek baklavanın inceliklerinine dair bilgiler verdi. Kendine özgü üslubuyla şirketi hakkında bilgiler aktaran Güllü, tek tek öğrencilerin sorularını yanıtladı. 

Tarih: 18.02.2019
Saat: 14:00 - 16:00


İstanbul Gelişim Üniversitesi TÖMER, bünyesinde yer alan uluslararası öğrencileriyle Dolmabahçe Sarayını ziyaret etti. 
 
1843-1856 yılları arasında Osmanlı Hükümdarlarından 31. Sultan Abdülmecit tarafından inşa ettirilen saray hakkında öğrencilere detaylı bilgiler verildi. Sarayın mimarisi, eşsiz süslemeleri, avize işçilikleri, hamamları, camlı köşk, saray koleksiyonları ve Mustafa Kemal'in hayata gözlerini yumduğu odası anlatılarak öğrencilere İstanbul'un yakın tarihi hakkında bilgiler aktarıldı. Kültürel mekânda tarihe yolculuk yapan uluslararası öğrenciler, aynı zamanda müze içi dinlenme yerlerinde vakit geçirdiler.


İstanbul Gelişim Üniversitesi yabancı uyruklu öğrencileri Gelişim Tower'da ağırladı.
 
Oldukça ilgi gören öğle yemeği etkinliğinde, yabancı öğrenciler birbirleriyle tanışarak İstanbul Gelişim Üniversitesi ve okudukları bölüm üzerine sohbet etme fırsatı buldular.

Tarih: 07-14.01.2019
Saat: 12:00
 
2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Faaliyetleri:
Yabancı Dil Öğretim Semineri
 
Konu: Yabancı Dil Öğretiminde Etkin Öğretmen Rolleri
Amacı: Yetişkinlere yönelik yabancı dil eğitimi veren öğretmenlerin meslek içi gelişimini sağlamak
Kapsam: Gelişim Üniversitesi, yabancı dil hocaları, yakın çevremizdeki üniversite ve liselerdeki yabancı dil hocaları, ilgi duyan İngilizce bölüm/program öğrencileri
 
Tarih: 05.04.2018
Saat: 09:00 – 16:00 
Yer: İGÜ Yabancı Diller Yüksekokulu (F Blok) – Konferans Salonu
 
Çeviri Söyleşileri
 
Konu: Eşzamanlı (simultane) ve Ardıl Çevirmenlik 
Amacı: Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik bölümü öğrencilerinin, çevirmenlik mesleği hakkında bilgilendirilmesi, uzmanın tecrübelerinden faydalanması
Kapsam: Gelişim Üniversitesi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik hocaları ve öğrencileri ile çevre üniversite öğrencileri ve hocaları
 
Tarih: 24.04.2018
Saat: 13:00
Yer: İGÜ Yabancı Diller Yüksekokulu (F Blok) – Konferans Salonu
 
2016 – 2017 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Faaliyetleri
Yabancı Dil Öğretim Semineri
 
Konu: Öğrencilerin Yabancı Dilde Konuşmaya Motive Edilmesi
Amacı: Yetişkinlere yönelik yabancı dil eğitimi veren öğretmenlerin meslek içi gelişimini sağlamak
Kapsam: Gelişim Üniversitesi yabancı dil hocaları, yakın çevredeki üniversite ve liselerdeki yabancı dil hocaları, ilgi duyan İngilizce bölüm/program öğrencileri
 
Tarih: 06.04.2017
Saat: 09: 00 – 16:00
Yer: İGÜ Rektörlük Binası A Blok – Konferans Salonu
 
Çeviri Atölyesi
 
Konu: Metinlerarası Yolculuk 
Amacı: Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Bölümü öğrencilerinin, çevirmenlik mesleği hakkında bilgilendirilmesi, uzmanın tecrübelerinden faydalanılması
Kapsam: Gelişim Üniversitesi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Bölümü Hocaları, öğrencileri ve çevre üniversitedeki öğrenci ve hocalar
 
Tarih: 24.04.2017
Saat: 13:00
Yer: İGÜ Rektörlük Binası (A Blok) – Konferans Salonu